  • LM4040AIZ-10.0
LM4040AIZ-10.0
advertisement
Manufacturer No:
LM4040AIZ-10.0
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040AIZ-10.0
Package:
TO-92
Datasheet:
Description:
PMIC 1 Channel TO-92
Quantity:
In Stock : 3217
Step5Bar-code shipping tag
LM4040AIZ-10.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-92
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    40 ppm/°C
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Max Output Voltage
    10V
  • Voltage - Output
    10V