  • LM3S9D92-IQC80-A2T
LM3S9D92-IQC80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9D92-IQC80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S9D92-IQC80-A2T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9D92 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 926
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9D92-IQC80-A2T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9D92
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    65
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    2
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    3
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm