  • LM3S9790-IQC80-C3
LM3S9790-IQC80-C3
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9790-IQC80-C3
HK JDW NO:
815-LM3S9790-IQC80-C3
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S9790-IQC80-C3
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9790 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 8767
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9790-IQC80-C3
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm