  • LM3S6G65-IQC80-A2T
LM3S6G65-IQC80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6G65-IQC80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S6G65-IQC80-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6G65 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 7798
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6G65-IQC80-A2T
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    100
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S6G65
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    14.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm