  • LM3S6938-IQC50-A2
LM3S6938-IQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6938-IQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6938-IQC50-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6938 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 4510
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6938-IQC50-A2
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of Serial I/Os
    6
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6938
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Interface
    Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    38
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V