  • LM3S6610-EQC25-A2T
LM3S6610-EQC25-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6610-EQC25-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S6610-EQC25-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6610 100 Pin 25MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 3585
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6610-EQC25-A2T
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S6610
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Interface
    Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    14.2mm