  • LM3S612-EQN50-C2T
LM3S612-EQN50-C2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S612-EQN50-C2T
HK JDW NO:
815-LM3S612-EQN50-C2T
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Series LM3S612 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 1227
Step5Bar-code shipping tag
LM3S612-EQN50-C2T
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S612
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 2x10b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    7mm