  • LM3S5R31-IQC80-C5
LM3S5R31-IQC80-C5
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5R31-IQC80-C5
HK JDW NO:
815-LM3S5R31-IQC80-C5
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5R31 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 3404
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5R31-IQC80-C5
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5R31
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    10
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x10b
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of PWM Channels
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm