  • LM3S5P51-IQC80-C1
LM3S5P51-IQC80-C1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5P51-IQC80-C1
HK JDW NO:
815-LM3S5P51-IQC80-C1
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5P51 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 27484
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5P51-IQC80-C1
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    100
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5P51
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Number of I/O
    67
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Has ADC
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    14.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm