  • LM3S5D51-IQC80-A1
LM3S5D51-IQC80-A1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5D51-IQC80-A1
HK JDW NO:
815-LM3S5D51-IQC80-A1
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S5D51-IQC80-A1
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5D51 100 Pin 80MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 9839
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5D51-IQC80-A1
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-LQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5D51
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    67
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    96K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V