LM3S3748-IQC50-A0
LM3S3748-IQC50-A0
815-LM3S3748-IQC50-A0
100-LQFP
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Series LM3S3748 100 Pin 50MHz 3.3V 100-LQFP
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
LM3S3748-IQC50-A0 Overview
Packaged in a 100-LQFP format, this MCU is available in a compact size. This Microcontroller has 61 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 128KB 128K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. DMA channels number YES. There is 128kB memory size assigned to the part. It is possible to find alternatives to the base part number LM3S3748 by using the part number search tool. A good performance can be achieved at a frequency of 50MHz, as long as it is operated at a low power consumption. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. Chips have 100 pins. The clock has 6 timers/counters to keep track of the time. It counts 100 pins. Devices based on the CORTEX-M3 series of CPUs are embedded in the device. This device features a ARM core architecture. A total of 8 ADC channels are present in this device. The device has a set of 1 A/D converters. The total number of bits on a chip is 10. An 2-channel PWM controller is used by the device. A total of 3 serial I/Os are incorporated into this part.
LM3S3748-IQC50-A0 Features
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
LM3S3748-IQC50-A0 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3S3748-IQC50-A0 Microcontroller applications.
- Calculator
- Routers
- Toasters
- Process control devices
- Blenders
- Smart highways
- PDAs, game consoles
- Firewalls
- Calculators
- Data acquisition and control
Package
LM3S3748-IQC50-A0
Microchip Technology536-PIC16F883-I/SO28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F627A-I/SS20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-MSP430F168IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F877-20I/PQ44-QFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F876A-I/SS28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F876-20/SP28-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-MSP430F413IPMR64-LQFP2-3 Days-Add Compare
Microchip Technology536-PIC16F873-20I/SP28-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-MSP430F135IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-MSP430F149IPAG64-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F883-E/SS28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-MSP430FR2110IPW16R16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-MSP430G2102IPW14R14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F876-04I/SO28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare