  • LM3S316-IQN25-C2
LM3S316-IQN25-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S316-IQN25-C2
HK JDW NO:
815-LM3S316-IQN25-C2
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LM3S316-IQN25-C2
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Series LM3S316 48 Pin 25MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 20
Step5Bar-code shipping tag
LM3S316-IQN25-C2
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S316
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm