  • LM3S315-EQN25-C2
LM3S315-EQN25-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S315-EQN25-C2
HK JDW NO:
815-LM3S315-EQN25-C2
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LM3S315-EQN25-C2
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Series LM3S315 48 Pin 25MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 15468
Step5Bar-code shipping tag
LM3S315-EQN25-C2
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S315
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    7mm