  • LM3S308-EGZ25-C2
LM3S308-EGZ25-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S308-EGZ25-C2
HK JDW NO:
815-LM3S308-EGZ25-C2
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Series LM3S308 25MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 14788
Step5Bar-code shipping tag
LM3S308-EGZ25-C2
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S308
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    8
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    1
  • Length
    7mm