  • LM3S301-IGZ20-C2T
LM3S301-IGZ20-C2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S301-IGZ20-C2T
HK JDW NO:
815-LM3S301-IGZ20-C2T
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Series LM3S301 20MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9200
Step5Bar-code shipping tag
LM3S301-IGZ20-C2T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    LM3S301
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Data Converter
    A/D 3x10b
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    7mm