  • LM3S301-EGZ20-C2
LM3S301-EGZ20-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S301-EGZ20-C2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S301-EGZ20-C2
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Series LM3S301 20MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1670
Step5Bar-code shipping tag
LM3S301-EGZ20-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 3x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    7mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    LM3S301
  • Pin Count
    48
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V