  • LM3S2D93-IQC80-A2T
LM3S2D93-IQC80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2D93-IQC80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S2D93-IQC80-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2D93 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 19
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2D93-IQC80-A2T
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
    3
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S2D93
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    512kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V