  • LM3S2B93-IQC80-C5T
LM3S2B93-IQC80-C5T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2B93-IQC80-C5T
HK JDW NO:
815-LM3S2B93-IQC80-C5T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2B93 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 4870
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2B93-IQC80-C5T
    Select All
  • Number of UART Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S2B93
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V