  • LM3S2730-IQC50-A2T
LM3S2730-IQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2730-IQC50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S2730-IQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2730 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 3
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2730-IQC50-A2T
  • Connectivity
    CANbus, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Length
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S2730
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    60
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V