  • LM3S1G21-IQC80-A2
LM3S1G21-IQC80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1G21-IQC80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1G21-IQC80-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S1G21-IQC80-A2
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1G21 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 15732
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1G21-IQC80-A2
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1G21
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    384kB
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V