  • LM3S1751-IQC50-A2T
LM3S1751-IQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1751-IQC50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S1751-IQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1751 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 5652
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1751-IQC50-A2T
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    14mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1751
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V