  • LM3S1439-IQC50-A2T
LM3S1439-IQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1439-IQC50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S1439-IQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
96KB 96K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1439 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 16626
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1439-IQC50-A2T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    TIN
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1439
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    96kB
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    96KB 96K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    98304
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    14mm