  • LM3S102-IRN20-C2
LM3S102-IRN20-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S102-IRN20-C2
HK JDW NO:
815-LM3S102-IRN20-C2
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 20MHz 3.3V SOIC
Quantity:
In Stock : 17979
Step5Bar-code shipping tag
LM3S102-IRN20-C2
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Terminations
    28
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    2kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    20MHz
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Number of UART Channels
    1
  • Length
    18.1mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm