  • LM3S102-EQN20-C2
LM3S102-EQN20-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S102-EQN20-C2
HK JDW NO:
815-LM3S102-EQN20-C2
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LM3S102-EQN20-C2
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 100 Series LM3S102 48 Pin 20MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 4804
Step5Bar-code shipping tag
LM3S102-EQN20-C2
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 100
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    LM3S102
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Length
    7mm