  • LM3S101-IQN20-C2T
LM3S101-IQN20-C2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S101-IQN20-C2T
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S101-IQN20-C2T
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LM3S101-IQN20-C2T
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 100 Series LM3S101 48 Pin 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 165
Step5Bar-code shipping tag
LM3S101-IQN20-C2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 100
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    LM3S101
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Max Frequency
    20MHz
  • Number of UART Channels
    1
  • Length
    7mm