  • LM3691TL-1.2/NOPB
LM3691TL-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3691TL-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3691TL-1.2/NOPB
Package:
6-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
6 Terminals 6-Pin LM3691 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 4MHz Tape & Reel (TR) 6-WFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
LM3691TL-1.2/NOPB Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. A voltage regulator consists of 6 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. The harley voltage regulator is available as a 6-WFBGA, DSBGA package to save space. The voltage regulator 12v has 1 outputs. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. The operating temperature should be kept at -30°C~85°C TA when the voltage regulator 12v is in operation. DC-DC switching regulators reach 4MHz switching frequencies. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 1.2V. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 3.6V is provided. This DC/DC regulator belongs to the LM3691 family. At 1.2V volts, voltage regulator can provide voltage. To operate the voltage regulator 12v, 6 pins are required. The maximum output current reaches 1A A to meet the switching regulator operation requirements. DC DC switching regulator offers a maximum output voltage of 1.2V as its maximum output voltage. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 5.5V. An external factor does not affect harley voltage regulator's ability to consume 64μA A of quiescent current. In this case, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 2.3V volts is required to ensure reliable performance.
LM3691TL-1.2/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
6 pins
Operating supply voltage of 5.5V
LM3691TL-1.2/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3691TL-1.2/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Textile machinery
  • ATMs
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Bending machines
  • Digital precision reference circuits
  • Milling machines
  • Correction machines
  • Magnetohydrodynamic power
  • Automatic testing equipment
  • Various precision measuring instruments
Step5Bar-code shipping tag
LM3691TL-1.2/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3691
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    64μA
  • Max Output Voltage
    1.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.3mm