  • LM3677LEE-1.82/NOPB
LM3677LEE-1.82/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3677LEE-1.82/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3677LEE-1.82/NOPB
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
Description:
6 Terminals 2.7V 6-Pin LM3677 DC DC Voltage Regulator SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 6-UFDFN
Quantity:
In Stock : 5000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LM3677LEE-1.82/NOPB
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN CURRENT MODE; PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3677
  • Output Voltage
    1.82V
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Quiescent Current
    16μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.82V
  • Frequency - Switching
    3MHz
  • Input Voltage (Max)
    5V
  • Length
    2mm