  • LM3676SDX-1.5
LM3676SDX-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LM3676SDX-1.5
HK JDW NO:
815-LM3676SDX-1.5
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
8 Terminals 2.9V 8-Pin LM3676 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 8-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12944
Step5Bar-code shipping tag
LM3676SDX-1.5
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3676
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.9V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Quiescent Current
    3mA
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm