  • LM3676SD-1.5
LM3676SD-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LM3676SD-1.5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3676SD-1.5
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
8 Terminals 2.9V 8-Pin LM3676 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 8-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11657
Step5Bar-code shipping tag
LM3676SD-1.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3676
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.9V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    3mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm