  • LM3671MFX-1.8
LM3671MFX-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MFX-1.8
HK JDW NO:
815-LM3671MFX-1.8
Datasheet:
LM3671MFX-1.8
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 14372
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MFX-1.8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Quiescent Current
    1.7mA
  • Frequency - Switching
    2MHz
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Length
    2.9mm