  • LM3671MF-2.8/NOPB
LM3671MF-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MF-2.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3671MF-2.8/NOPB
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MF-2.8/NOPB Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. During the development of this harley voltage regulator, 5 terminations were made. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. Space-saving SC-74A, SOT-753 packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. -40°C~85°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. 2MHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.7V is required for this voltage regulator to operate. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 5.5V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. An input voltage of 3.6V is required for switching regulator operation. In the particular voltage regulators, the LM3671 family is represented. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 2.8V. For switching regulator operation, 5 pins are used. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 600mA A. Without external influences, harley voltage regulator consumes 16μAA of quiescent current. The 2.7V V dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage ensures reliable performance. Adding the PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE feature improves this switching regulator's efficiency and stability.
LM3671MF-2.8/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MF-2.8/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MF-2.8/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Wind power
  • CNC system
  • Alternators
  • Bending machines
  • Printing
  • Machining centers
  • seismic instrument power circuits
  • Television equipment
  • Hydraulic presses
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MF-2.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Quiescent Current
    16μA
  • Frequency - Switching
    2MHz
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V