  • LM3671MF-2.5/NOPB
LM3671MF-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MF-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3671MF-2.5/NOPB
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MF-2.5/NOPB Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. In this voltage regulator, 5 terminations are present. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. Space-saving SC-74A, SOT-753 packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. As long as its operating temperature is -40°C~85°C TA, dc to dc voltage regulator should perform well. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 2MHz. Regulator 2.7V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 2.7V. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. An input voltage of 3.6V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the LM3671 family. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 2.5V volts. In order to operate voltage regulator, 5 pins are required. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 600mA A. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 16μA A of quiescent current. The dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 2.7V volts ensures reliable performance. PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE-switching regulators provide efficiency and stability. DC DC switching regulator can be operated from a voltage of 5.5V as its maximum supply voltage.
LM3671MF-2.5/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MF-2.5/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MF-2.5/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Surge protection circuits
  • PSRR circuits
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Pipe bending machines
  • Household control circuits
  • Industrial robots
  • Smart grid
  • Computer rooms
  • Radio equipment
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MF-2.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    770mW
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Quiescent Current
    16μA
  • Frequency - Switching
    2MHz
    Yes
  • Max Duty Cycle
    100 %
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm