  • LM3671MF-1.375/NOPB
LM3671MF-1.375/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MF-1.375/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3671MF-1.375/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MF-1.375/NOPB Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. In this voltage regulator, there are 5 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. There is a SC-74A, SOT-753 package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~85°C TA is essential when operating. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 2MHz. Voltage regulators like this one can operate at least with 2.7V as the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage. It is evident from the table below that adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 1.375V. 5.5V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 3.6V for the purposes of operation. As part of the LM3671 series of regulators, the voltage regulators can be found. Voltage can be produced at 1.375V volts by voltage regulator. For switching regulator operation, 5 pins are used. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 600mA A. Despite external influences, voltage regulator consumes 16μA A of quiescent current. The PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE feature adds to the efficiency and stability of this switching regulator.
LM3671MF-1.375/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MF-1.375/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MF-1.375/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Digital precision reference circuits
  • Various CNC machine tools
  • Series voltage regulation circuits
  • Nuclear power plants
  • Surge protection circuits
  • Printing
  • Lathes
  • USB circuits
  • Experimental setup
  • Balance equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MF-1.375/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LM3671
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.375V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Quiescent Current
    16μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.375V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm