  • LM3671LCX-1.6/NOPB
LM3671LCX-1.6/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671LCX-1.6/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3671LCX-1.6/NOPB
Package:
6-UFDFN
Description:
6 Terminals 2.7V 6-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 6-UFDFN
Quantity:
In Stock : 16756
Step5Bar-code shipping tag
LM3671LCX-1.6/NOPB
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3671
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.6V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Quiescent Current
    16μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.6V
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm