  • LM3670MFX-1.2
LM3670MFX-1.2
advertisement
Manufacturer No:
LM3670MFX-1.2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3670MFX-1.2
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM3670MFX-1.2
Description:
5 Terminals 2.5V 5-Pin LM3670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3670MFX-1.2 Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package. In this voltage regulator, there are 5 terminations. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the SC-74A, SOT-753 package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA. DC-DC switching regulators reach 1MHz switching frequencies. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.5V is required for this voltage regulator to operate. There is a maximum input voltage of 5.5V for this voltage regulator 12v. A regulator with this 260 peak reflow temperature is essentially indestructible. An input voltage of 3.6V is required for switching regulator operation. Listed under the subcategory of Switching Regulator or Controllers is this voltage regulator 12v. DC/DC regulators of this type are part of the LM3670 family of voltage regulator 12vs. A voltage of 1.2V volts can be produced by voltage regulator. There are 5 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 350mA A. A harley voltage regulator operates with a 5.5V supply voltage. There are no external factors that affect DC DC switching regulator's consumption of 15μA A of quiescent current. In addition to adding efficiency and stability to the harley voltage regulator, the AUTOMATIC PFM/PWM MODE SWITCHING feature brings even greater benefits.
LM3670MFX-1.2 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
Operating supply voltage of 5.5V
AUTOMATIC PFM/PWM MODE SWITCHING
LM3670MFX-1.2 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3670MFX-1.2 Voltage Regulators applications.
  • Electric heating, lighting
  • Window air conditioners
  • Constant current circuits
  • Serial communication converter
  • Plate bending machines
  • Television equipment
  • Network technology
  • Lathes
  • Various precision measuring instruments
  • Digital precision reference circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM3670MFX-1.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    15μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3670
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    350mA