  • LM3670MFX-1.875
LM3670MFX-1.875
advertisement
Manufacturer No:
LM3670MFX-1.875
HK JDW NO:
815-LM3670MFX-1.875
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM3670MFX-1.875
Description:
5 Terminals 2.5V 5-Pin LM3670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 10945
Step5Bar-code shipping tag
LM3670MFX-1.875
    Select All
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    15μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    AUTOMATIC PFM/PWM MODE SWITCHING
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3670
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.875V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    350mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V