  • LM3670MFX-1.6
LM3670MFX-1.6
advertisement
Manufacturer No:
LM3670MFX-1.6
HK JDW NO:
815-LM3670MFX-1.6
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM3670MFX-1.6
Description:
5 Terminals 2.5V 5-Pin LM3670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 7396
Step5Bar-code shipping tag
LM3670MFX-1.6
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    AUTOMATIC PFM/PWM MODE SWITCHING
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LM3670
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.6V
  • Max Output Current
    350mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Quiescent Current
    15μA
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Length
    2.9mm