  • LM3670MF-3.3/NOPB
LM3670MF-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3670MF-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3670MF-3.3/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 5-Pin LM3670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 350mA SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 60718
Step5Bar-code shipping tag
LM3670MF-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTOMATIC PFM/PWM MODE SWITCHING
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    LM3670
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    350mA
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    350mA
  • Quiescent Current
    15μA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm