  • LM3503SQX-25/NOPB
LM3503SQX-25/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3503SQX-25/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3503SQX-25/NOPB
Datasheet:
LM3503SQX-25/NOPB
Description:
3/5V 0.5mm PMIC LM3503 16 Pin 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3503SQX-25/NOPB Overview
As a result of its 16-WFQFN Exposed Pad package, it helps to save board space on the board. In this LED driver, there are 2 outputs.Mounting is done according to the Surface Mount method.It is highly reliable and high-performing when it emerges as a DC DC Regulator.It is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C TA. There are many benefits for Backlight.It operates using 16 terminations.This module has 16 pins as its base.If the voltage supply is less than 2.5V, undetermined failures will occur.The segment count is 10.The LED driver is available under the part number LM3503.This device has an output voltage of 25V volts.It is also classified into Display Drivers according to its characteristics.It is necessary to power systems with a voltage of 5.5VThis electronic component can fully perform when the switching frequency is 1MHz.No external factors cause 1.9mA current to be consumed.
LM3503SQX-25/NOPB Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Operating with the supply voltage of 5.5V
Switching frequency of 1MHz
LM3503SQX-25/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3503SQX-25/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Panel lighting
  • Street lighting
  • Portable lighting
  • Architectural lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Down lights
  • White LED Backlight for portable equipment
  • OLED power supply for portable equipment
  • LED Lightings for Inspection Devices
Step5Bar-code shipping tag
LM3503SQX-25/NOPB
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3503
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    25V
  • Current - Output / Channel
    600mA Switch
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Number of Segments
    10
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Width
    4mm