  • LM3503SQ-16/NOPB
LM3503SQ-16/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3503SQ-16/NOPB
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM3503SQ-16/NOPB
Datasheet:
LM3503SQ-16/NOPB
Description:
PMIC 1MHz 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3503SQ-16/NOPB Overview
16-WFQFN Exposed Pad saves board space. Typically, LED drivers have 2 outputs.For mounting, it uses the Surface Mount method.As a DC DC Regulator, it has high efficiency and reliability.This LED driver can be operated at a temperature of -40°C~85°C TA. Taking advantage of Backlight has considerable benefits.Frequency 1MHz is the basis of operation.Undetermined failures may occur if the voltage supply falls below 2.5V.It produces a voltage of 16V volts.It is designed to provide a supply voltage of 5.5V at its maximum.
LM3503SQ-16/NOPB Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 1MHz
LM3503SQ-16/NOPB Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC LM3503SQ-16/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Linear fluorescent
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Stage Lighting and Signage
  • Amusement Machines
  • White LED Backlight for portable equipment
  • LED headlights
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Street lighting
  • Down lights
  • LED Lightings for Inspection Devices
Step5Bar-code shipping tag
LM3503SQ-16/NOPB
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    16-WQFN (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Backlight
  • Frequency
    1MHz
  • Voltage - Output
    16V
  • Current - Output / Channel
    400mA Switch
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V