  • LM2936MMX-3.3
LM2936MMX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2936MMX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2936MMX-3.3
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
LM2936MMX-3.3
Description:
Fixed 0.65mm LM2936 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 3510
Step5Bar-code shipping tag
LM2936MMX-3.3
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM2936
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    50mA
  • Quiescent Current
    16μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    15μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    60V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm