  • LM2852YMXAX-1.2/NOPB
LM2852YMXAX-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXAX-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2852YMXAX-1.2/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2852YMXAX-1.2/NOPB Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. Throughout this voltage regulator, there are 14 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The harley voltage regulator is available as a 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package to save space. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 500kHz. Input voltage 2.85V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. Voltage regulator has a maximum input voltage of 5.5V. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 5V. DC/DC regulators of this type are part of the LM2852 family of voltage regulator 12vs. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 1.2V. In order to operate voltage regulator, there are 14 pins that must be connected. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 2A A. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family. DC-DC switching regulator with supply voltage 5.5V. No external factors affect how much current harley voltage regulator consumes.
LM2852YMXAX-1.2/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V
LM2852YMXAX-1.2/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2852YMXAX-1.2/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Access control systems
  • Geothermal power
  • Digital video recorders
  • Planers
  • Flexible manufacturing cells
  • Post equipment
  • Servo drive system
  • Lathes
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Television equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXAX-1.2/NOPB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2852
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    850μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ