  • LM2852YMXA-1.8
LM2852YMXA-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXA-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2852YMXA-1.8
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2852YMXA-1.8
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2852YMXA-1.8 Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. This harley voltage regulator has 14 terminations. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. Space-saving 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. 500kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. The adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is 1.8V. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. An input voltage of 5V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. As part of the LM2852 series of regulators, the voltage regulators can be found. Voltage can be produced at 1.8V volts by voltage regulator. During switching regulator operation, 14 pins are used. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 1.8V. A maximum output current of 2A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. A switching DC-DC regulator, it is a member of the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. With 5.5V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. Despite external influences, voltage regulator consumes 850μA A of quiescent current.
LM2852YMXA-1.8 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V
LM2852YMXA-1.8 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2852YMXA-1.8 Voltage Regulators applications.
  • Automatic testing equipment
  • Milling machines
  • Automation technology
  • Die casting equipment
  • Printing
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Pipe bending machines
  • Sensitive electronic devices
  • Domestic water pumps
  • Access control systems
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXA-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM2852
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm