  • LM2852YMXA-1.5
LM2852YMXA-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXA-1.5
HK JDW NO:
815-LM2852YMXA-1.5
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2852YMXA-1.5
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2852YMXA-1.5 Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tube package. In this voltage regulator, there are 14 terminations. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. The operating temperature should be kept at -40°C~125°C TJ when the voltage regulator 12v is in operation. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 500kHz. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. The output voltage of this voltage regulator (Min/Fixed) amounts to 1.5V volts. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 5V. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. The LM2852 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. At 1.5V volts, voltage regulator can provide voltage. There are 14 pins used for switching regulator operation. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 1.5V volts. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 2A A. In the SIMPLE SWITCHER? family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. 5.5V is the supply voltage for this DC-DC switching regulator. Voltage regulator consumes 850μA A of quiescent current without being affected by external factors.
LM2852YMXA-1.5 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V
LM2852YMXA-1.5 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2852YMXA-1.5 Voltage Regulators applications.
  • Flaw detection equipment
  • Household control circuits
  • Various CNC machine tools
  • Industrial robots
  • Digital display device
  • Correction machines
  • Servo drive system
  • Special machining machine tools
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Hydro power
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXA-1.5
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Frequency - Switching
    500kHz
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm