  • LM2852YMXA-1.3
LM2852YMXA-1.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXA-1.3
HK JDW NO:
815-LM2852YMXA-1.3
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2852YMXA-1.3
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 22816
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXA-1.3
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    1.3V
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.3V
  • Frequency - Switching
    500kHz
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.3V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm