  • LM2852YMXA-0.8/NOPB
LM2852YMXA-0.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXA-0.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2852YMXA-0.8/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 8624
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXA-0.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM2852
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    800mV
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Min Supply Voltage
    2.85V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm