LM2852XMXA-3.3/NOPB
LM2852XMXA-3.3/NOPB
815-LM2852XMXA-3.3/NOPB
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.5MHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LM2852XMXA-3.3/NOPB Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tube package. There are 14 terminations in this harley voltage regulator. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 1.5MHz. Input voltage 2.85V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 5.5V. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 5V. LM2852 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. There are 14 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. Voltage regulator's maximal output current reaches 2A A to meet the operation requirements. A switching DC-DC regulator, it is a member of the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. A harley voltage regulator operates with a 5.5V supply voltage. Despite external influences, voltage regulator consumes 850μA A of quiescent current. In order to ensure reliable performance, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 2.85V V is required. By adding the ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE RANGE FROM 3.2257V TO 3.3743V feature, this harley voltage regulator is more efficient and stable.
LM2852XMXA-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V
ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE RANGE FROM 3.2257V TO 3.3743V
LM2852XMXA-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2852XMXA-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
- Industrial controllers
- CMM
- Wide-range voltage regulation circuits
- Emergency lighting monitoring equipment
- Industrial robots
- Hydraulic presses
- PSRR circuits
- Thermal power
- Various precision measuring detectors
- Pipe bending machines
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
LM2852XMXA-3.3/NOPB
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-TPS65130RGER24-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2574N-5.0/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2574N-ADJ/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2852YMXA-1.2/NOPB14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS60402DBVTSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS61020DRCR10-VFDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS61010DGS10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS62000DGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare