  • LM2852XMXA-3.3
LM2852XMXA-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2852XMXA-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2852XMXA-3.3
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2852XMXA-3.3
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.5MHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 37747
Step5Bar-code shipping tag
LM2852XMXA-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM2852
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    1.5MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm