  • LM27CIM5X-2HJ/NOPB
LM27CIM5X-2HJ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM27CIM5X-2HJ/NOPB
HK JDW NO:
815-LM27CIM5X-2HJ/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
THERMOSTAT 140DEG ACT LO SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM27CIM5X-2HJ/NOPB
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Sensors
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Current Rating
    15μA
  • Base Part Number
    LM27
  • Output
    Active Low
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Analog
  • Termination Type
    SOLDER
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Quiescent Current
    40μA
  • Accuracy
    ±3°C
  • Output Function
    /OverTemp, VTemp
  • Sensors/Transducers Type
    TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SINGLE TRIP POINT
  • Housing
    PLASTIC
  • Switching Temperature
    140°C
  • Selectable Hysteresis
    Yes
  • Trip Temperature Threshold
    Hot
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C