  • LM2679SX-12
LM2679SX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2679SX-12
HK JDW NO:
815-LM2679SX-12
Datasheet:
LM2679SX-12
Description:
7 Terminals 8V 7-Pin LM2679 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 22082
Step5Bar-code shipping tag
LM2679SX-12
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2679
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.635mm